7.4.2
Žádost o provedení pracovnělékařské prohlídky
JUDr. Anna Janáková
Když zaměstnavatel vysílá uchazeče o zaměstnání nebo zaměstnance k pracovnělékařské prohlídce, musí ho vybavit žádostí obsahující údaje o druhu práce, režimu práce a pracovních podmínkách, ke kterým je posouzení zaměstnance požadováno.
Tento požadavek platí jak pro vysílání uchazečů o zaměstnání či zaměstnanců ke smluvnímu poskytovateli pracovnělékařských služeb zaměstnavatele, tak k registrujícím lékařům v oboru všeobecné praktické lékařství – podle ust. § 54 odst. 2 písm. b) ZSZS. Pokud jsou pracovnělékařské služby u zaměstnavatele organizovány tak, že se využívá pověřený poskytovatel pracovnělékařských služeb (§ 57a zákona č. 373/2011 Sb.) nebo poskytovatel pracovnělékařských služeb zaměstnavatele/uživatele (§ 54 odst. 5 zákona č. 373/2011 Sb.) – i v tom případě je třeba zaměstnance (uchazeče o zaměstnání) vybavit řádně vyplněnou žádostí.
Podrobnosti ohledně náležitostí žádosti o provedení pracovnělékařské prohlídky a posouzení zdravotní způsobilosti ve vztahu k práci stanoví ust. § 15 vyhlášky č. 79/2013 Sb., o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče.
V žádosti je třeba uvést mimo jiné informace o rizikových faktorech pracovního prostředí, o kategorii práce podle zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, a o druhu požadované pracovnělékařské prohlídky. Tyto pojmy vysvětlíme, než přejdeme k samotné žádosti o provedení pracovnělékařské prohlídky.
NahoruRizikové faktory pracovního prostředí
Rizikové faktory pracovního prostředí jsou uvedeny zejména v příloze č. 2 vyhlášky č. 79/2013 Sb. Souborný pojem "rizikové faktory pracovního prostředí" v sobě zahrnuje podle bodu 2 ust. § 2 písm. a) vyhlášky č. 79/2013 Sb. dvě skupiny rizik:
a) rizikové faktory pracovních podmínek (část I přílohy č. 2 vyhlášky č 79/2013 Sb.),
b) profesní rizika (část II přílohy vyhlášky č 79/2013 Sb.).
Pojem uvedený shora pod písm. a) je pojem v legislativě dlouho užívaný a dá se předpokládat, že jeho používání v praxi nebude co do obsahu vyvolávat nejasnosti.
Pojem uvedený shora pod písm. b) vykazuje vývoj. Pro tato rizika byl ještě před vyhláškou č. 79/2013 Sb. používán výraz: "práce se specifickou zdravotní náročností". Vyhláška č. 79/2013 Sb. zavedla označení "rizika ohrožení zdraví" a její novela pod č. 452/2022 Sb. je změnila na "profesní rizika". V podstatě jde o činnosti a práce, které mohou být zdrojem ohrožení životů a zdraví těch, kteří je vykonávají, nebo těch, kterých se činnost či práce dotýká a u nichž pravděpodobnost vzniku ohrožení života a zdraví pracovníků či jiných osob je značná či významná, a proto je třeba na zdravotní způsobilost osob, které tyto činnosti či práce vykonávají, stanovit specifické požadavky.
Pro zlepšení orientace ve shora uvedených pojmech a jejich obsahu připojujeme tabulku, kde jsou uvedeny obě skupiny rizik faktorů pracovního prostředí s uvedením předpisů, které je upravují a s položkami, které zahrnují.
NahoruKategorie práce
Kategorie práce vyjadřuje souhrnné hodnocení úrovně zátěže rizikovými faktory pracovních podmínek, míru rizika ohrožení zdraví zaměstnanců rizikovými faktory a je východiskem pro stanovení rozsahu pracovnělékařských služeb. Které práce se považují za práce té které kategorie (podle vyhlášky č. 432/2003 Sb., kterou se stanoví podmínky pro zařazování prací do kategorií, limitní hodnoty ukazatelů biologických expozičních testů, podmínky odběru biologického materiálu pro provádění biologických expozičních testů a náležitosti hlášení prací s azbestem a biologickými činiteli), uvádí následující přehled:
NahoruCharakteristika kategorií práce