dnes je 29.3.2024

Input:

Zásady chování žáků v případě ohrožení

15.9.2011, Zdroj: Verlag Dashöfer

2.5.15
Zásady chování žáků v případě ohrožení

 

 

Zásady chování žáků v případě ohrožení

 

Při pořádání školních výletů a exkurzí, při individuální dopravě žáků do školy a ze školy apod., je vhodné poučit žáky o chování v případě ohrožení, napadení apod.

 

I Cestování vlakem

 

1. Na málo rušném nádraží se vždy držte poblíž skupinek lidí, ostrahy nebo zaměstnanců ČD.

2. V případě ohrožení, nebo divného pocitu z ohrožení, při výskytu podezřelé cizí osoby se obraťte na policii, která bývá na větších nádražích, nebo na zaměstnance ČD.

3. Cestujte, zejména v noci, vždy v plném vagóně; pokud z něj vystoupí všichni najednou, buďte připraveni se během cesty sebrat a přesunout jinam.

4. Vždycky si dobře prohlídněte lidi, kteří sedí kolem Vás, jestli se Vám někdo nezdá nebezpečný, opilý, nebo pod vlivem návykových látek; pokud sedíte sám v kolektivu cizích osob, sledujte pozorně jejich rozhovor, případné narážky a raději včas odejděte.

5. Jestli nenajdete ani jeden vagón či kupé, kde byste se cítili bezpečně, vyberte si vagón, který je nejblíže ke kabině strojvedoucího, nebo se usaďte co nejblíže ke kupé průvodčího; strategické je také pro případ okamžitého odchodu nebo upozornění místo co nejblíže dveří.

6. Jakmile Vás ten, kde se Vám v předchozím vagónu nelíbil, následuje, nebo když Vás někdo začne skutečně obtěžovat a ohrožovat, zkuste znovu změnit vagón. Když to není možné, nebo to není nic platné, přisedněte si k nějaké větší, důvěryhodně vypadající skupince lidí.

7. Pokud Vás někdo napadne, začněte křičet o pomoc a použijte poplašné zařízení - nedejte se odradit varováním, že zneužití se trestá; pokud na něj nedosáhnete, zkuste alespoň zakřičte „Spusťte poplašné zařízení!“. Mohlo by se totiž stát, že tam bude někdo, kde se bojí Vám jít na pomoc a použít poplašné zařízení ho nenapadne.

8. Pokud víte, že budete vystupovat na zastávce, kde není žádný personál a která není rušná, je vždycky rozumné domluvit se s někým, aby Vám přišel naproti. Poproste ho, aby přišel dřív, abyste nemusel čekat.

 

II. Loupežné přepadení

 

1. Předcházejte rizikům.

2. Nedávejte se s nikým neznámým do řeči, ani když Vás žádá o pomoc.

3. Je normální mít strach - nestyďte se za něj.

4. Lupič obvykle chce Vaše peníze, nikoli Váš život. Přinuťte se ke klidu

Nahrávám...
Nahrávám...