dnes je 29.3.2024

Input:

Základní orientace ve skladbě jídelníčku dítěte předškolního věku

20.1.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

8.3.1
Základní orientace ve skladbě jídelníčku dítěte předškolního věku

MUDr. Pavla Hružíková

Základy stravování jsou nastaveny v prostředí rodiny. Důležitá je atmosféra při jídle, stolování i úprava pokrmů. Pro dobrý růst a vývoj dětí je zásadní pestrost stravy a způsobů přípravy jídel.

Dítě předškolního věku by mělo sníst 1800 kcal/den. V přepočtu na ideální hmotnost (tj. kolik by jedinec měl správně vážit vzhledem ke své výšce) to znamená 90 kcal/kg, nebo 380 kJ/kg. Ke srovnání dospělá žena potřebuje v průměru 2000 kcal/den a dospělý muž 2400 kcal/den.

Správného rozložení lze dosáhnout pestrou stravou, kdy základem jsou obiloviny a luštěniny. Obiloviny a luštěniny jsou základní potravinou a zdrojem sacharidů (polysacharidů), vlákniny, vitamínů a minerální látek.

Ovoce a zelenina jsou zahrnuty v druhém stupni potravinové pyramidy. Ovoce obsahuje poměrně vysoké hodnoty cukrů, konkrétně fruktózy, a nedoporučuje se v neomezeném množství. Fruktóza je jednoduchý cukr, který je chuťově sladší než klasická sacharóza nebo glukóza (známý přípravek Glukopur). Ovoce by se mělo konzumovat hlavně v dopoledních hodinách a pro děti je vhodné především na dopolední svačinky. Důležité je také konzumovat zeleninu. Pro děti se využívá i mražená zelenina, která je často sklízena v nejoptimálnější době zralosti. Je vhodné děti směřovat k návykům, že zelenina je přirozenou součástí pokrmu jako příloha, ať už v tepelné úpravě či syrovém stavu (vařená zelenina vs. saláty).

Obrázek 1: Potravinová pyramida

ZDROJ: <http://www.zdrava5.cz/clanek/Pyramida+z+potravin>

 

Další složkou potravy je mléko a mléčné výrobky. Mléčné výrobky

Nahrávám...
Nahrávám...