dnes je 28.3.2024

Input:

Revize technických zařízení ve školách od 1. 7. 2022

5.9.2022, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.72
Revize technických zařízení ve školách od 1. 7. 2022

Ing. Jiří Tilhon, Ph.D., LL.M.

Úvod

Technická zařízení jsou různá technická zařízení umístěná v budově nebo s budovou spojená. Jejich bezpečný provoz lze zajistit jen řádnou a průběžnou péčí o ně, což je základní povinností vlastníka / provozovatele.

Tento článek si neklade za cíl předložit všechny požadavky na bezpečný provoz technických zařízení, ale pokusí se upozornit na některé důležité aspekty provozování. Zásadní změna nastala u tzv. vyhrazených technických zařízení, jejichž provozování již není spojeno s vyhláškami, ale je nově řízeno nařízeními vlády vydanými na základě nově koncipovaného zákona. Lze s jistým nadhledem říci, že organizačně se toho moc nezměnilo. Obsluha vyhrazených technických zařízení je stále školena revizními techniky, kteří jediní mohou provádět revize těchto zařízení. Je však striktně stanoven rozsah oprávnění revizního technika ke konkrétnímu technickému zařízení. Druhou změnou je sjednocení nutnosti stanovení osoby odpovědné za provoz konkrétního vyhrazeného technického zařízení. Samotné definování vyhrazených technických zařízení doznalo zásadních změn. Některá jsou zcela nově definována, jiná jsou definována tak, že k danému druhu nyní patří více technických zařízení (např. snížení nosnosti zdvihadel), takže co nebylo vyhrazeným technickým zařízením, od 1. července 2022 již je. Další změnou je, že dříve se revize a zkoušky vyhrazených technických zařízení více řídily technickými normami než vyhláškami. Dnes platná nařízení vlády stanovují lhůty zkoušek a revizí přímo. Ty někdy souhlasí s lhůtami technických předpisů, jindy jsou s nimi v rozporu (např. u tlakových nádob se provádí tlaková zkouška 1x za 10 let, nikoli 1x za 9 let). Tyto lhůty tak mají přednost před těmi uvedenými v technických normách, nicméně, lhůty uvedené v technických normách mohou vhodně doplnit ty stanovené právním předpisem. Teprve praxe přinese jistotu, jak souběh lhůt pojmou revizní a zkušební technici a jak takový souběh či nesouběh budou orgány dozoru akceptovat.

Vlastník / provozovatel

Vlastník technického zařízení je provozuje, je jejich provozovatel. Existuje-li majitel budovy (např. Krajský úřad), v níž je například kotel, je jeho provozovatelem a zajišťuje jeho obsluhu a příslušné revize a zkoušky odbornými osobami. Pronajme-li část budovy jinému subjektu (např. škole, kterou zde zřídil), je stále provozovatelem, i kdyby pronajal tu část budovy, v níž je zmíněný kotel. Chce-li provozovatel přenést své povinnosti na nájemce (školu – ředitele/ku školy), musí mu smluvně kotel předat do užívání. Pak se z nájemce (školy) stane provozovatel a musí zajistit obsluhu (vlastním pracovníkem) a dohled odbornou osobou (externího poskytovatele odborné služby). Tato povinnost nájemci vzniká okamžikem podpisu převzetí daného kotle, či datem uvedeným v příslušné smlouvě. Tato pravidla platí obecně, takže je lze uplatnit např. pro péči o hydranty či hasicí přístroje v budovách.

Odborná způsobilost

Provozovatel – zaměstnavatel (ředitel/ka školy) zpravidla určuje k provozování technického zařízení osobu, která jej smí obsluhovat, která s ním může manipulovat (může jít o školníka pro zařízení v jeho používání – křovinořez, frézka, ruční elektrické nářadí aj., či technická zařízení zajišťující chod školy – kamna, kotle, kompresory, digestoře aj.; může jít o učitele odborného předmětu – plynový kahan, zkušební přístroje pro výuku aj.; může jít o kuchařku pro technická zařízení v kuchyni apod.). Obsluhu musí provozovatel – zaměstnavatel prokazatelně zaškolit v obsluze a vyškolit podle předpisů k provozování zařízení – návodu výrobce, místního provozního předpisu, a z právních či technických předpisů z oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, jak se vztahují k rizikům vyplývajícím z obsluhy technického zařízení, a prostředí, ve kterém je technické zařízení provozováno. Školení by mělo být zakončeno přezkoušením, které by mělo obsahovat jak teoretické znalosti, tak praktické dovednosti (je-li to vhodné či potřebné).

Provoz vyhrazených technických zařízení je zabezpečen tzv. osobou odpovědnou za bezpečný provoz (zástupce ředitele/lky, hospodářská pracovnice pro provoz technických zařízení v kuchyni apod.). Tato osoba není obsluhou technického zařízení, ale osobou dohlížející na bezpečnost práce s daným technickým zařízením, na splnění požadavků právních a technických předpisů na bezpečné pracoviště (bezpečné a hygienicky nezávadné prostředí, označení bezpečnostními tabulkami, vybavení prostředky ochrany apod.), na dodržování činnosti obsluhy (obsluha v souladu s bezpečnostním předpisem, provádění předepsaných úkonů, záznam požadovaných údajů do provozního deníku), na provádění úkonů předepsané údržby, na dodržování termínů obhlídek, kontrol, servisních prací, zkoušek či revizí. K výkonu tohoto dozoru a koordinace činností je opět zaškolená provozovatelem – zaměstnavatelem.

K provádění drobných úkonů údržby může být oprávněna obsluha technického zařízení, nebo určený pracovník (např. školník). Takovýto pracovník by měl mít vhodné vzdělání technického směru, je-li po něm požadována v rámci údržby např. výměna provozních kapalin apod. Co smí provádět laický pracovník údržby, stanovuje výrobce ve svém návodu k používání a údržbě. Ostatní úkony (např. odkrytování technického zařízení za účelem opravy vnitřních částí apod.) smí provádět jen servisní pracovník výrobce.

Obsluha musí být provozovatelem – zaměstnavatelem řádně proškolena s požadavky na bezpečný výkon práce, obsluhu zařízení, provádění úkonů údržby, provádění vhodných záznamů s definováním oprávnění a postupů v případě mimořádné události – např. co bude obsluha konat v případě, že za provozu začne zařízení vibrovat či nadměrně hlučet (zda zařízení okamžitě odstaví z provozu a ohlásí vedoucímu, nebo ohlásí vedoucímu výskyt situace a bude se řídit jeho pokyny). Obsluha vyhrazených technických zařízení je zaměstnavatelem školena ve spolupráci s revizním technikem příslušného zařízení. Školení by mělo být zakončeno přezkoušením, které má obsahovat jak teoretické znalosti, tak praktické dovednosti (je-li to vhodné či potřebné).

Provádění zkoušek a revizí je zpravidla spojeno s provozováním vyhrazených technických zařízení. Zkušební či revizní technik musí mít osvědčení k činnosti. Obdobně, právnická osoba či podnikající fyzická osoba, která smí provádět montáž či instalaci zařízení, musí mít pro takovou činnost oprávnění a takovou činnost provádět prostřednictvím fyzických osob s příslušným osvědčením. Pro úkony těchto osob na vyhrazených technických zařízeních je důležité porovnat, zda údaje (písmenné a číselné kódy) na oprávnění či osvědčení odpovídají zatřídění kontrolovaného vyhrazeného technického zařízení (písmenné a číselné kódy). Mezi odborné osoby s osvědčením patří revizní technici, kteří k danému vyhrazenému technickému zařízení jsou rádci provozovatele, školiteli obsluh, zajišťující i jejich přezkoušení, patří sem i zkušební technici, pro práci na vyhrazených elektrických zařízeních jsou to elektrotechnici a vedoucí elektrotechnici.

Dokumentace

Provozovatel má v povinnosti udržovat k technickému zařízení dokumentaci.

Tou je průvodní dokumentace, tj. dokumentace vyhotovená výrobcem, např. Návod výrobce (instalační požadavky, rizika a bezpečnostní pokyny, požadavky na obsluhu a údržbu, pokyny pro servis a opravy aj.), a zvláště pak provozní dokumentace, která je tvořena místním provozním předpisem provozovatele, plánem údržby, provozním deníkem, servisními či revizními zprávami, zprávami o zkouškách zařízení apod.

Nařízení vlády č. 101/2005 Sb. vysloveně uvádí, že zaměstnavatel / provozovatel musí před uvedením pracoviště do provozu a používání zajistit stanovení obsahu a způsobu vedení provozní dokumentace a záznamů o vybavení pracoviště a určení osoby odpovědné za jejich vedení. Což může být osoba odpovědná za provoz technického zařízení, osoba dohlížející na činnost obsluhy a kontrolující, že obsluha v souladu s bezpečnostním předpisem provádí předepsané úkony a do provozního deníku zaznamenává požadované údaje.

Místní provozně bezpečnostní předpis

Nařízení vlády č. 378/2001 Sb. stanovuje, že se provozované technické zařízení kontroluje nejméně 1x ročně v rozsahu stanoveném místním provozním bezpečnostním předpisem, nestanoví-li zvláštní právní předpis, popřípadě průvodní dokumentace nebo normové hodnoty rozsah a četnost následných kontrol jinak. Předpis by měl přiblížit, kdo je oprávněn se zařízením pracovat, jaké úkony je oprávněn provádět, jaké má povinnosti. Popisované úkony obsluhy a údržby musí být v souladu s Návodem výrobce. Co návod nedovoluje, to provozovatel nedává do povinností svým osobám v rámci běžné obsluhy a údržby. Je důležité co nejpřesnější stanovení úkonů obsluhy a údržby, vč. kontrol, zkoušek a revizí (opsání z návodu výrobce), aby nedošlo k pochybením, k nedostatečnému či nesprávnému pochopení požadovaných prováděných úkonů, k negativnímu ovlivnění bezpečného provozu technického zařízení.

Provozní deník

Některá provozovaná technická zařízení musí mít zaveden provozní deník. A to hlavně z důvodu záznamů výrobcem požadovaných údajů o proběhu hodin, či provozovatelem požadovaných údajů o doplňování provozních kapalin, provádění prohlídek a dozoru zařízení a jeho údržby. Provozovatel by měl dbát, aby zařízení bylo kontrolováno obsluhou před spuštěním (prověření úplnosti a neporušenosti zařízení, napojení na zdroje energie, doplnění provozních kapalin aj.), aby bylo zařízení průběžně monitorováno obsluhou (vizuálně, poslechem – vibrace, hluk apod.)., aby bylo kontrolováno po vypnutí s provedením základního úklidu (doplnění provozních kapalin, odpojení od zdrojů energií apod.).

Provozní deník lze vytvořit i pro záznam např. měsíčních či kvartálních úkonů kontroly a údržby, jedná-li se např. o nějaké jednoduché technické zařízení (např. kuchyňské vybavení), či technické zařízení pracující v automatizovaném režimu bez nutných úkonů průběžného spuštění (např. kompresor). Při volbě takového přístupu se vždy vychází z Návodu výrobce a jím určených termínů a úkonů kontrol.

Plán údržby

Zaměstnavatel / provozovatel ve smyslu nařízení vlády č. 101/2005 Sb., zajistí stanovení termínů, lhůt a rozsahu kontrol, zkoušek, revizí, termínů údržby, oprav a rekonstrukce technického vybavení pracoviště, s ohledem na jejich provedení, doporučení výrobce a způsob používání, jakož i faktorů způsobující zhoršení technického stavu (vlivy prostředí, vlivy způsobu práce a provozování). Zároveň zajistí dodržování stanovených termínů a určí osobu, která bude úkony provádět a osobu, která bude písemné doklady o provádění úkonů údržby a kontrol uchovávat.

Vyhotovení takového plánu požadují i nařízení vlády č. 190-193/2022 Sb., k provozování vyhrazených technických zařízení.

Technická zařízení obecně

Technická zařízení jsou širokým pojmem, neboť mezi ně patří různá strojní a jiná technická zařízení jako soustruhy, stolní vrtačky, celé výrobní linky, ale i menší výrobky jak gravírovací zařízení, tiskárny, počítače, či ruční nářadí, patří sem skupina vyhrazených technických zařízení (plynová, tlaková, elektrická, zdvihací), patří sem i drobné pomocné vybavení jako regály, žebříky, schůdky, nebo technické zařízení budov jako jsou kotvící body či střešní háky. Jednoduše do skupiny technických zařízení patří veškerá technická zařízení bez ohledu na způsob pohonu (motorová, ruční) a napojení na energie (elektrická, vzduch, plyn).

Stroje, zařízení, zabezpečovací systémy, nářadí, regály, schůdky
činnost perioda provádí poznámka
kontrola 1x 1 rok proškolený pracovník NV č. 378/2001 Sb., § 4 odst. 2
prohlídka kontrola zkouška revize údržba oprava denně / měsíčně ... obsluha NV č. 101/2005 Sb., § 3 odst. 4

Technická zařízení budov

Technická zařízení spojená s provozem budov mohou být umístěna na vnějším plášti (např. kotvicí body, hromosvody aj.) nebo uvnitř budov (elektrické rozvody, výtahy, klimatizace aj.). Ochrana před účinky atmosférické a statické elektřiny patří mezi tzv. elektrické vyhrazená technická zařízení a pro jejich provozování platí přísnější podmínky – viz dále. Obdobně je tomu u výtahů.

Zajištění budov protipožárními prostředky je samostatnou kapitolou tohoto článku.

Kotvící body, střešní háky
činnost perioda provádí poznámka
kontrola 1x 1 rok výrobcem proškolená osoba dle průvodní dokumentace, ČSN EN 517, kap. 10

Ochrana před účinky atmosférické a statické elektřiny
činnost perioda provádí poznámka
objekty s rizikem způsobovaným výbušnými materiály - vizuální kontrola - revize 1x 6 měsíců 1 rok revizní technik NV č. 190/2022 Sb., příloha 4
revize LPS chránící kritické systémy - VEZ I. třídy - objekty, kde následkem úderu blesku či přepětí může vzniknout škoda velkého rozsahu - kritický systém mohou zahrnovat stavby obsahující citlivé vnitřní systémy - kritický systém mohou zahrnovat kancelářské a obchodní budovy 1x 2 roky revizní technik NV č. 190/2022 Sb., příloha 4
revize LPS chránící ostatní objekty 1x 4 roky revizní technik NV č. 190/2022 Sb., příloha 4
vizuální kontrola LPS všech objektů 1x 1 rok proškolený pracovník NV č. 190/2022 Sb., příloha 4

Elektrická zařízení v budovách podle objektu a prostoru
činnost perioda provádí poznámka
objekt pro administrativní činnosti 1x 1 rok revizní technik NV č. 190/2022 Sb., příloha 4
objekt pro výrobu, vzdělávání, ubytování, lékařské účely1 1x 3 roky revizní technik NV č. 190/2022 Sb., příloha 4
objekt umožňující přítomnost více než 200 osob2 1x 2 roky revizní technik NV č. 190/2022 Sb., příloha 4
prozatímní zařízení stavenišť 1x 6 měsíců revizní technik NV č. 190/2022 Sb., příloha 4
pojízdné a převozné prostředky 1x 1 rok revizní technik NV č. 190/2022 Sb., příloha 4
prostory s nebezpečím požáru a výbuchu 1x 3 roky revizní technik NV č. 190/2022 Sb., příloha 4
prostory mokré a s trvalým výskytem korozivních nebo znečišťujících látek 1x 1 rok revizní technik NV č. 190/2022 Sb., příloha 4

Vzduchotechnika
Nahrávám...
Nahrávám...