Blažena Petrlíková
NahoruPojem
Faktura
Slovo faktura bylo zřejmě odvozeno z latinského výrazu facere – dělat, udělat. Rozumí se jím vyúčtování plnění dodavatele vůči příjemci. Obsah výrazu faktura není v právních předpisech výslovně definován. Přesto se používá běžně v obchodním styku. Také náležitosti faktury jsou ustálené tak, aby vyhovovaly podmínkám příslušných právních předpisů.
Proforma faktura
V obchodní praxi se používá též výraz proforma faktura. Jedná se o doklad, který může sloužit jako příloha k účetnímu dokladu příjemce. Na základě proforma faktury ovšem nedochází k peněžnímu plnění ze strany dlužníka vůči věřiteli. Proforma faktura převážně pouze vyčísluje hodnotu plnění, za které není požadována úhrada. Může se jednat o případy, kdy dochází k bezúplatnému převodu majetku formou darování, kdy dárce není vybranou účetní jednotkou. Proforma faktura se používá též v případech směnných obchodů pro účely vzájemného zápočtu pohledávek.
Vnitřní předpisy
PO (příspěvková organizace) může pro agendu související s fakturami a fakturací vydat vnitřní předpis. Tyto otázky lze také řešit v rámci vnitřního předpisu o oběhu účetních dokladů v PO. Vnitřní předpis může obsahovat zejména:
-
seznam osob, které jsou oprávněny faktury vydávat nebo přijímat,
-
seznam osob, které provádějí předběžnou, průběžnou a následnou kontrolu v rámci řídicí kontroly podle zvláštních právních předpisů,
-
náležitosti faktur vydaných,
-
způsob pořizování a rozesílání vydaných faktur (elektronicky, rukopisně na formulářích),
-
označování faktur v řadě účetních dokladů, archivaci aj.
-
Zákon č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších předpisů
-
Zákon č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů
-
Zákon č. 227/2000 Sb., o elektronickém podpisu a o změně některých dalších zákonů (zákon o elektronickém podpisu)
-
Vyhláška č. 378/2006 Sb., o postupech kvalifikovaných poskytovatelů certifikačních služeb, o požadavcích na nástroje elektronického podpisu a o požadavcích na ochranu dat pro vytváření elektronických značek (vyhláška o postupech kvalifikovaných poskytovatelů certifikačních služeb)
-
Vyhláška č. 212/2012 Sb., o struktuře údajů, na základě kterých je možné jednoznačně identifikovat podepisující osobu, a postupech pro ověřování platnosti zaručeného elektronického podpisu, elektronické značky, kvalifikovaného certifikátu, kvalifikovaného systémového certifikátu a kvalifikovaného časového razítka (vyhláška o ověřování platnosti zaručeného elektronického podpisu)
-
Zákon č. 90/2012 Sb. o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích)
-
Zákon č. 320/2001 Sb., o finanční kontrole ve veřejné správě a o změně některých zákonů (zákon o finanční kontrole)
-
Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "ZÚČ")
-
Vyhláška č. 410/2009 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro některé vybrané účetní jednotky (dále jen "vyhláška")
-
České účetní standardy pro některé vybrané účetní jednotky, které vedou účetnictví podle vyhlášky č. 410/2009 Sb. (dále jen "ČÚS")
NahoruZákladní účetní postupy
Faktura jako obchodní listina
Faktura je obchodní listinou. Každý výstavce je povinen na všech objednávkách, obchodních dopisech, fakturách, smlouvách a v rámci informací zpřístupňovaných veřejnosti prostřednictvím dálkového přístupu (www stránky) uvádět údaje o své identitě, názvu, sídle nebo místu provozování činnosti a identifikačním čísle; PO uvádějí též údaj o zápisu do rejstříku, včetně spisové značky.
Faktury od zahraničních společností
Na všech objednávkách, obchodních dopisech, fakturách, smlouvách a na internetových stránkách týkajících se podniku zahraniční osoby nebo jeho organizační složky je zahraniční osoba povinna uvádět údaje obdobně jako český podnikatel a dále i údaj o zápisu podniku nebo jeho organizační složky do obchodního rejstříku, včetně spisové značky. Na objednávkách, obchodních dopisech, fakturách, smlouvách a na internetových stránkách týkajících se podniku zahraniční osoby nebo organizační složky podniku zahraniční osoby nemusí být uveden údaj o zápisu zahraniční osoby do evidence podnikatelů ve státě, jehož právem se zahraniční osoba řídí nebo v němž má bydliště, pokud toto právo zápis do takové evidence neukládá nebo neumožňuje.
Oceňování
Cena vyznačená na faktuře by měla odpovídat:
-
příslušným zákonům o oceňování,
-
částce dohodnuté při obchodním jednání (ústně, obchodní smlouvou, objednávkou apod.),
-
skutečné kvalitě a množství dodávky.
Pokud faktury ze zahraničí obsahují cenu za plnění v cizí měně, je PO povinna zaúčtovat po přepočtu příslušným směnným kurzem v české národní měně.
Faktury vydané v ČR poskytované zahraničnímu odběrateli by měly mít cenu plnění vyjádřenu nejprve v české národní měně a po přepočtu příslušným směnným kurzem může být vyznačena i cena v měně zahraniční.
Závazky z přijatých faktur se oceňují podle § 25 odst. 1 písm. g) ZoÚ jmenovitou hodnotou k okamžiku jejich vzniku.
Pohledávky z vydaných faktur se oceňují při vzniku jmenovitou hodnotou; při nabytí za úplatu nebo vkladem pořizovací cenou, při bezúplatném převodu (např. v rámci sloučení dvou PO) cenou shodnou s jmenovitou hodnotou, v níž byly vedeny u původního vlastníka (viz § 25 odst. 6 ZoÚ).
Základní účetní postupy
Faktura je součástí účetních záznamů. Je účetním dokladem. Příklady účetních zápisů uvádíme níže. Uvádíme pouze vybrané účetní případy související s přijatými a vydanými fakturami.
Přijaté faktury od dodavatelů (neplátci DPH)
Tabulka 1
Faktury vydané za poskytnutá plnění (neplátci DPH)
Tabulka 2
NahoruAnalytická evidence
Povinnost PO členit syntetické účty na účty analytické upravuje především ČÚS č. 701 v čl. 4.
V odst. 4. 2. písmeno e) je uloženo účtovat o jednotlivých druzích závazků podle jednotlivých věřitelů s pomocí analytických účtů. PO na rozvahových účtech povede závazky podle jednotlivých věřitelů a též podle délky splatnosti zejména v případech, kdy nevede pomocnou evidenci, která by zajistila možnost kontroly úhrady závazků. Obdobně to platí v případě pohledávek z vydaných faktur.
NahoruÚčetní doklady
Účetními doklady mimo faktury přijaté a vydané mohou být zejména:
-
při provozování výroby výdejky a příjemky materiálu, polotovarů a výrobků během výrobního cyklu, přičemž v závěrečné fázi to mohou být příjemky do skladu výrobků a následně výdejky ze skladu při expedici výrobků do prodejen nebo objednatelům,
-
vyúčtování (faktury) dodavatelů mohou být doplněny dodacími listy specifikujícími obsah dodávky,
-
průvodky k fakturám přijatým a vydaným, které slouží pro účely účetních záznamů o přijetí nebo vydání, připojení podpisových záznamů osob odpovědných za řídicí kontrolu podle zákona č. 320/2001 Sb. a ostatní údaje z tzv. datové věty, pro podpisové záznamy o zaúčtování účetního případu.
Faktury, jimiž PO prokazuje zápisy o účetních případech, by měly mít náležitosti vymezené zejména v § 11, § 33 a § 33a zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, v…