3.8.3
Dlouhodobá nepřítomnost dítěte/žáka ve škole z důvodu pobytu v zahraničí
Mgr. Lenka Polášková
Situace spojená s dlouhodobou nepřítomností dítěte nebo žáka z důvodu pobytu v zahraničí s rodiči či jinými zákonnými zástupci představuje v praxi škol specifickou situaci, která vyžaduje odlišné posouzení než běžnou absenci. Z hlediska platné právní úpravy nelze tuto situaci posuzovat v režimu omluvené nepřítomnosti, ale je nezbytné ji vykládat v kontextu ustanovení školské legislativy. Základní oporu představuje zákon č. 561/2004 Sb. (školský zákon).
Ten definuje specifické podmínky plnění povinné školní docházky v ustanoveních:
§ 38, § 38a a § 38b ŠZ.
Tato ustanovení popisují situace spojené s plněním povinné školní docházky v zahraničí. Nicméně zvláštností je, že zde chybí oblast plnění povinného předškolního vzdělávání, a proto můžeme tuto situaci posoudit jako explicitní. V takovém případě tedy rozhodovací pravomoc zůstává ve větší míře na řediteli školy.
Velmi důležité je správné posouzení situace a její kvalifikace. Pokud dítě nebo žák pobývá v zahraničí krátkodobě, typicky v řádu dnů až několika týdnů, lze jeho nepřítomnost řešit standardním způsobem jako omluvenou absenci. Jakmile však pobyt nabývá dlouhodobého charakteru, tedy zpravidla v rozsahu měsíců, není možné tento postup využít.
NahoruPovinná školní docházka
V případě žáků základních škol se uplatní zvláštní režim plnění povinné školní docházky v zahraničí, který nelze zaměňovat s absencí. Škola v takovém případě žáka nadále eviduje, avšak jeho nepřítomnost neeviduje jako absenci, nýbrž jako zákonem předvídaný způsob plnění školní docházky mimo území České republiky. Tento přístup odpovídá metodickým výkladům Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a je rozhodující i z hlediska kontrolní činnosti České školní inspekce.
Škola v takovém případě plní zejména evidenční roli. Ředitel školy bere na vědomí oznámení zákonného zástupce o pobytu žáka v zahraničí, přičemž rodič je povinen sdělit základní informace o délce pobytu, místě a způsobu vzdělávání. Škola nemá pravomoc tento pobyt schvalovat či zamítat, ale má v tomto směru kompetence požadovat doložení skutečnosti, že žák plní povinnou školní docházku odpovídajícím způsobem, například prostřednictvím docházky do zahraniční školy nebo jinou formou vzdělávání.
Po návratu žáka do České republiky pak ředitel rozhoduje o jeho zařazení do příslušného ročníku, případně může ověřit úroveň dosažených znalostí. Klíčové je, že škola nesmí vést dlouhodobou nepřítomnost jako omluvenou absenci, protože by tímto způsobem nesprávně aplikovala právní režim a vystavovala se riziku pochybení.
NahoruPovinné předškolní vzdělávání
Odlišná situace nastává u dětí plnících povinné předškolní vzdělávání. Zde právní úprava neobsahuje…