dnes je 12.10.2024

Input:

Činnosti související se zahájením podnikání

21.10.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

11.4.4
Činnosti související se zahájením podnikání

Ing. Zdeněk Morávek

Provozovat živnost lze pouze na základě živnostenského oprávnění. Informační systém, ve kterém jsou zaznamenávány údaje o podnikatelích (fyzických i právnických osobách) stanovené živnostenským zákonem, jakož i změny těchto údajů, je k dispozici v živnostenském rejstříku, který je dostupný pod odkazem http://www.rzp.cz/ . Živnostenský rejstřík je informačním systémem veřejné správy, jehož správcem je Ministerstvo průmyslu a obchodu a provozovateli obecní živnostenské úřady (odbory obecních úřadů obcí s rozšířenou působností a na území hlavního města Prahy živnostenské odbory úřadů městských částí určených Statutem hlavního města Prahy) a krajské živnostenské úřady (odbory krajských úřadů a na území hlavního města Prahy živnostenský odbor Magistrátu hlavního města Prahy).

Do živnostenského rejstříku jsou zaznamenávány údaje o podnikatelích (fyzických i právnických osobách) stanovené živnostenským zákonem, jakož i změny těchto údajů. Těmito údaji jsou např. jméno, příjmení, identifikační číslo osoby, sídlo, adresa bydliště, předmět podnikání, adresa provozovny, doba platnosti živnostenského oprávnění a další. Všechny údaje vedené v tomto rejstříku jsou veřejné, vyjma údajů o pokutách uložených živnostenskými úřady a sankčních opatřeních uložených jinými správními orgány v souvislosti s podnikáním, údajů o bydlišti a místě pobytu na území ČR, bydlišti mimo území ČR a rodných čísel, které jsou sdělovány pouze podnikatelům, jichž se údaje týkají, správnímu orgánu, který tyto údaje potřebuje pro výkon své činnosti a v případech stanovených zvláštními právními předpisy.

Základním předpokladem je mít podnikatelské oprávnění, z pohledu živnostenského zákona to znamená ohlásit živnost nebo požádat o koncesi. Registrační povinnost je možné splnit na kterémkoliv obecním živnostenském úřadě, a to prostřednictvím Jednotného registračního formuláře, kterým lze učinit tyto registrace, resp. přihlášky a hlášení do následujících evidencí:

1. Ve vztahu k živnostenskému úřadu:

  • ohlášení živnosti

  • žádost o koncesi

2. Ve vztahu k České správě sociálního zabezpečení:

  • oznámení o zahájení a ukončení samostatné výdělečné činnosti OSVČ

  • přihláška k nemocenskému pojištění a k důchodovému spoření OSVČ

3. Ve vztahu ke zdravotní pojišťovně:

  • oznámení pojištěnce o zahájení a ukončení samostatné výdělečné činnosti

4. Ve vztahu k Úřadu práce:

  • oznámení volného pracovního místa (příp. jeho obsazení)

Ve vztahu k finančnímu úřadu je možno na obecním živnostenském úřadu podat přihlášku nebo učinit oznámení pouze za předpokladu, že fyzická osoba nemá zákonem uloženu povinnost podávat tato podání správci daně v elektronické podobě. I v případě využití jednotného registračního formuláře je zapotřebí vyplnit formulář Ministerstva financí, prostřednictvím něhož lze učinit následující přihlášky:

  • přihláška k registraci k dani z příjmů fyzických osob,

  • přihláška k dani silniční,

  • přihláška k dani z příjmů jako plátci: daně z příjmů ze závislé činnosti; daně z příjmů vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně; zajišťující daň z příjmů,

  • přihláška k registraci pro plátcovy pokladny.

K získání živnostenského oprávnění je v případě fyzických osob zapotřebí splnit následující všeobecné podmínky provozování živnosti, kterými jsou:

  • plná svéprávnost, kterou lze nahradit přivolením soudu k souhlasu zákonného zástupce nezletilého k samostatnému provozování podnikatelské činnosti,

  • bezúhonnost – prokazuje se výpisem z evidence Rejstříku trestů, který si zajistí obecní živnostenský úřad.

U živností vyžadujících splnění zvláštních podmínek provozování živnosti (odbornou způsobilost) je nutno doložit doklady prokazující odbornou způsobilost, tj. doklady o vzdělání, praxi, osvědčení, oprávnění, případně i autorizaci. Tato podmínka se týká řemeslných živností, vázaných živností a koncesovaných živností. Pokud ohlašovatel (žadatel o koncesi) nesplňuje sám podmínky odborné způsobilosti, může ustanovit odpovědného zástupce, který tyto podmínky splňuje. K ohlášení živnosti nebo žádosti o koncesi je pak v tomto případě nutné doložit souhlas odpovědného zástupce s ustanovením do funkce. U ohlašovatele (žadatele o koncesi) ani jeho odpovědného zástupce nesmí trvat žádná z překážek provozování živnosti uvedená v § 8 ŽZ, např. uložený zákaz činnosti, překážka související s insolvenčním řízením nebo vzniklá z důvodu zrušení živnostenského oprávnění pro závažné porušení zákona.

Pokud se liší adresa sídla ohlašovatele (žadatele o koncesi) od jeho bydliště, je nutné doložit k ohlášení živnosti (žádosti o koncesi) ještě doklad prokazující právní důvod pro užívání prostor, do nichž je sídlo umístěno (např. nájemní smlouvu, souhlas vlastníka nemovitosti apod.).

Ohlášení živnosti či žádost o koncesi podléhá správnímu poplatku podle zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů. Podle položky 24 přílohy k tomuto zákonu se jedná o správní poplatek ve výši 1 000 Kč při vstupu do živnostenského podnikání a 500 Kč při dalším ohlášení nebo podání další žádosti o koncesi. Navíc činí 50 Kč správní poplatek při využití služby kontaktního místa veřejné správy (Czech POINTu).

Důležité je také doplnit, v jakém okamžiku vzniká právo provozovat živnost. V případě ohlašovacích živností je to dnem ohlášení živnosti živnostenskému úřadu a u koncesovaných živností vzniká právo provozovat živnost dnem nabytí právní moci rozhodnutí o udělení koncese. Následně podnikatel prokazuje své živnostenské oprávnění výpisem z živnostenského rejstříku a do vydání výpisu ze živnostenského rejstříku stejnopisem ohlášení s prokázaným doručením živnostenskému úřadu nebo pravomocným rozhodnutím o udělení koncese.

Co se týká právnických osob zahajujících podnikání v režimu živnostenského zákona, i v jejich případě lze registrační povinnost splnit na kterémkoliv obecním živnostenském úřadě, a to opět prostřednictvím Jednotného registračního formuláře, jehož prostřednictvím lze učinit tyto registrace, resp. přihlášky a hlášení do následujících evidencí:

1. Ve vztahu k živnostenskému úřadu:

  • ohlášení živnosti

  • žádost o koncesi

2. Ve vztahu k Úřadu práce:

  • oznámení volného pracovního místa (příp. jeho obsazení)

3. Ve vztahu k finančnímu úřadu lze takto podat přihlášku nebo učinit oznámení pouze za předpokladu, že právnická osoba nemá zákonem uloženu povinnost podávat tato podání správci daně v elektronické podobě. I v takovém případě je ale zapotřebí vyplnit formulář Ministerstva financí, prostřednictvím něhož lze učinit následující přihlášky:

  • přihláška k registraci k dani z příjmů právnických osob

  • přihláška k dani silniční

  • přihláška k dani z příjmů jako plátci: daně z příjmů ze závislé činnosti; daně z příjmů vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně; zajišťující daň z příjmů

  • přihláška k registraci pro plátcovy pokladny.

Aby právnická osoba získala živnostenské oprávnění, musí doložit následující předpoklady:

  • společenská smlouva, příp. zakladatelská listina nebo stanovy,

  • doklad prokazující právní důvod pro

Nahrávám...
Nahrávám...